اگر قصد انجام مشاوره پس از ازدواج را دارید با مطالعه این مطلب به شما می‌گوییم به چه نکاتی باید توجه داشته باشید.

مشاوره پس از ازدواج
مشاوره پس از ازدواج

چگونگی روابط در مشاوره پس از ازدواج

آغاز و تحول در یک رابطه بسیار مهم است، اما تمرکز و تلاش برای حفظ آن نیز به همان اندازه مهم می‌باشد. اینکه چه چیز یاری‌کننده است و چه چیزی آسیب‌رساننده باید مورد توجه قرار گیرد. قاعده‌ی روشنی بین تحول رابطه و حفظ آن وجود ندارد، ولی دومی یعنی حفظ رابطه اشاره به عواملی دارد که وقتی رابطه ایجاد شد اهمیت آن بیشتر آشکار می‌شود. در مشاوره پس از ازدواج مطرح می‌شود که بسیاری از عوامل بر حفظ رابطه تأثیر می‌گذارند، شامل آنهایی که قبلاً بحث شد مثل عشق، رابطه جنسی و ارتباطات.

چگونگی روابط در مشاوره پس از ازدواج
چگونگی روابط در مشاوره پس از ازدواج

جنبه‌های جنسی روابط در مشاوره پس از ازدواج

روانشناسی روابط بر این نکته تأکید دارد که عشق و مسائل جنسی دو سطح از روابط هستند که در هم تنیده‌اند. البته عشق بدون رابطه جنسی و رابطه جنسی بدون عشق نیز وجود دارد. رابطه جنسی بدون عشق ممکن است رابطه خوبی باشد. ولی بهترین سکس زمانی است که در قالب عشق باشد یعنی دارای محتوای عشقی باشد. همیشه بهترین روابط موقعی است که هم جنبه‌های جنسی و هم جنبه‌های غیرجنسی در آن وجود داشته باشد. مسائل جنسی یکی از دلایل مهم مراجعه مردم به مرکز مشاوره است که واقعاً می‌تواند به عنوان یکی از مشکلات اساسی مطرح شود.

جذابیت جنسی: جذابیت جنسی یکی از اصلی‌ترین عناصر عشق رمانتیک است و جذابیت بدنی و زیبایی نیز یکی از جنبه‌های جذابیت جنسی می‌باشد. در مورد جذابیت‌های جنسی در دو جنس برخی تفاوت‌ها وجود دارد. زنان و مردان ممکن است در برخی از ویژگی‌های مطلوب برای انتخاب همسر مشترک باشند اما تحقیقات نشان داده‌اند، مردان نسبت به زنان از نظر جذابیت جسمی و فیزیکی توجه بیشتری می‌کنند در حالی که زنان میزان شایستگی و درجات تحصیلی همسرانشان را به مراتب مهم‌تر و بیشتر از مردان مورد توجه قرار می‌دهند .

رضایت از روابط جنسی: چه زوجین در تعداد آمیزش با یکدیگر توافق داشته باشند چه توافق نداشته باشند این موضوع نمی‌تواند منبع کشمکش بین آنان گردد. تحقیقات نشان داده‌اند دفعات و طول مدت رابطه جنسی در بین زن و شوهرهای مختلف، متفاوت است. با این وجود، تفاوتی در رضایت جنسی آنان دیده نمی‌شود. گرچه برخی دیگر از تحقیقات دریافته‌اند که بین تعداد آمیزش و رضایت جنسی ارتباط وجود دارد.

جنبه‌های جنسی روابط در مشاوره پس از ازدواج
جنبه‌های جنسی روابط در مشاوره پس از ازدواج

تفاوت‌های زن و شوهر در رضایتمندی از دیدگاه مشاوره پس از ازدواج

در مشاوره پس از ازدواج مطرح شد که ممکن است همسران در اینکه چگونه راضی و ناراضی می‌شوند با یکدیگر تفاوت داتشته باشند. یکی از زوجین ممکن است چیزهای بیشتری از ارتباط خود کسب کند و نسبتاً راضی‌تر باشد، در حالی که شریک دیگر که دریافت کمتری از ارتباط به دست آورده ناخرسند باشد. گاهی اوقات هر دو ناراضی هستند. در تمام افراد، تفاوت‌های فردی در زمینه‌ی سطوح رضایتمندی وجود دارد.

در روانکاوی ازدواج بررسی شد که مردان و زنان تجارب متفاوتی از ازدواج خود دارند. در برخی مطالعات اولیه، زوج‌های ازدواج کرده رفتارهای یکدیگر را در یک دوره دو هفته‌ای از دو جنبه مورد ارزیابی قرار دادند: عاطفی/ابزاری، (هیجانی وظیفه‌ای) خوشایندی – ناخوشایندی. نتایج معلوم ساخت که در هر دو جنس هم شباهت‌هایی و هم تفاوت‌هایی وجود دارد.

روانکاوی ازدواج همچنین عنوان می‌کند زنان و شوهران نسبت به رفتارهای هیجانی ناخوشایند و وظیفه‌ای به شیوه‌ای مشابه واکنش نشان دادند. اما وقتی به رفتارهای لذت‌بخش رسیدند زنان و مردان با یکدیگر تفاوت داشتند: شوهران رفتارهای وظیفه‌ای همسران خود را مهم‌تر ارزیابی کردند و زنان رفتارهای هیجانی شوهران خود را در این زمینه بااهمیت‌تر می‌دانستند.

نگاهی به تعارض: مشاوره پس از ازدواج این نکته را مطرح می‌کند که تعارض نقش پرقدرتی در موفقیت و یا شکست یک رابطه دارد. تعارض‌های مختلفی وجود دارد. تعارض در موقعیت‌هایی وجود دارد که انسان‌ها منابع موجود را طوری بین خود تقسیم می‌کنند که اگر شخصی بیشتر برداشت کند دیگری کمتر به دست خواهد آورد. تعریف رایج بین افراد می‌گوید وقتی تعارض اتفاق می‌افتد که عمل یک شخص در عمل شخص دیگری مداخله کند. در روابط صمیمی، وقتی دو نفر با یکدیگر زندگی می‌کنند، یک شخص همیشه در آن دیگری تأثیر و مداخله دارد. تعارض در موقعیت‌های متنوع رخ می‌دهد و چندین موضوع مهم و مختلف ممکن است در طی یک گستره منفرد از تعارض در حال پیشرفت رخ دهد.
این امکان وجود دارد که زوج‌ها واکنش‌های مختلفی در قبال تعارض داشته باشند؛ این مباحث بستگی به معانی متفاوتی است که افراد مختلف دارند.

نقش ارتباط در روابط صمیمی
نقش ارتباط در روابط صمیمی

نقش ارتباط در روابط صمیمی

در روانشناسی روابط عنوان شده که هر رابطه صمیمی دربرگیرنده‌ی ارتباط کلامی و غیرکلامی است. هر رابطه جنسی دربرگیرنده‌ی مذاکره و مباحثه است، اما خود رابطه اگر بخواهد پایدار و موفق باشد و ادامه یابد نیازمند مذاکره مداوم و مذاکرات مجدد است. یک مذاکره دربرگیرنده‌ی ارتباط است. اگر در یک رابطه، ارتباط کم باشد احتمال کاهش مذاکره نیز زیاد می‌شود. قواعد رابطه محکم و استوار نوشته شده و تغییرناپذیر نیست. روانکاوی روابط عاطفی بیان می‌کند که دو نوع ارتباط بر روی روابط صمیمی بسیار مهم است که عبارتند از: ارتباط غیرکلامی و خودافشاگری.
ارتباط غیرکلامی: زبان بدن شامل حرکات چهره و بدن، حالات صورت، ارتباط چشمی و چیزهایی شبیه به آنهاست. رفتارهایی مانند تماس چشمی ممکن است در تسریع روابط و همچنین تأثیرگذاری به کار گرفته شود.
بعضی از زوج‌ها به طور عجیب و زیرکانه‌ای رفتارهای غیرکلامی زوج مقابلشان را می‌خوانند و برخی دیگر به طور عجیبی در خواندن این رفتارها ناتوانند. در این مورد تمرین می‌تواند مفید باشد.
خودافشاگری: خودافشاگری یکی از روش‌های ترقی و پیشرفت روابط بین زوجین شناخته شده است. همچنین به عنوان بخش تکمیل‌کننده‌ یک رابطه مذاکره‌ای یاد می‌شود. عوامل مختلفی همچون معانی که زوجین از رفتارهای یکدیگر برداشت می‌کنند ممکن است بر خودافشاگری زوجین تأثیر داشته باشد. مشاوره پس از ازدواج معتقد است خودافشاگری در یک رابطه صمیمی و پایدار عمیق‌تر است تا یک رابطه قابل پیش‌بینی و سطحی و ظاهری. زمان و طول مدت روابط نیز از عوامل خودافشاگری می‌باشد. اگر صمیمیت بین زوجین زیاد باشد هر کدام از آنها مسائل بیشتری را برای دیگری افشا می‌کنند. اما اگر هر کدام از آنها بخواهند فاصله‌ای بین خود و همسرش داشته باشد خودافشاگری کاهش پیدا می‌کند و یا از بین می‌رود.

مسئله مشاغل دوگانه از دیدگاه مشاوره پس از ازدواج
مسئله مشاغل دوگانه از دیدگاه مشاوره پس از ازدواج

مسئله مشاغل دوگانه از دیدگاه مشاوره پس از ازدواج

زنان امروزه نسبت به زنان گذشته بیش از آنکه مادر فرزندان کوچک خود باشند در محل کار حضور دارند. بیشتر از گذشته، زوجین در حال بازی کردن هم نقش کاری و هم خانوادگی هستند. سؤالی که هنوز باقی است این است که چگونه می‌توان در این شرایط با بازی کردن این نقش‌ها روابط صمیمانه را حفظ کرد.

در سال‌های گذشته در زندگی زوج‌های هر دو شاغل، مردان به عنوان کمک‌کننده در کارهای منزل به همسران خود تلقی می‌شوند. در سال‌های اخیر، درگیری مردان به طور قابل توجهی هم در نگهداری کودک و هم امور منزل افزایش یافته است.
مشاوره پس از ازدواج می‌گوید یک زن شوهری را می‌خواهد که به طور مساوی در کارهای خانه مشارکت داشته باشد و همچنین او می‌خواهد همسرش کارها را به درستی انجام دهد. بعضی اوقات او از شیوه‌ی انجام دادن کارهای شوهرش انتقاد می‌کند و بعضی اوقات کارها (زن) انجام می‌دهد. به خاطر اینکه زنان به طور خاصی مسئول رفاه خانواده و شوهران هستند، نگرش‌ها نسبت به زنان شاغل از اهمیت بیشتری برخوردار بوده است. خواسته‌ی زنان مبنی بر انجام دادن درست کارها و انتقاد کردن زنان و کنترل کردن موضوع آسان به نظر می‌رسد. با این وجود بخش دیگری از کش و قوس کارهای خانه اظهار ناتوانی است که مردان علی‌رغم توانایی خود نمی‌خواهند وظیفه‌ای خاص را انجام دهند.

بعضی از زنان وظایف خود را بیشتر براساس حمایت‌های کلامی انجام می‌دهند، تا با درگیر کردن و مشارکت دادن شوهران در تربیت کودک و امور خانه. اگرچه مردان خیلی مشغول انجام این امور شده‌اند ولی هنوز مشغله‌ی زنان در این باره بیشتر است.
آنچه ما می‌خواهیم در برابر آنچه به دست می‌آوریم

مشاوره پس از ازدواج عنوان می‌کند که یکی از بزرگ‌ترین زمینه‌های ایجاد تضاد بین زوجین اختلاف نظر آنها درباره خانواده‌ی ایده‌آل و خانواده واقعی باشد. همچنین مشاوره روانشناسی بالینی بزرگ‌ترین خطری که در زندگی زناشویی موجب پایین آمدن کیفیت جنبه‌ی مثبت زندگی زوجین فراهم می‌آورد را این می‌داند که زنان دارای نگرش‌های غیرسنتی در مورد نقش جنسیتی باشند در حالی که خانواده انتظار کارکرد سنتی از او دارند. و همچنین شوهران نگرش سنتی دارند ولی نقش تساوی حقوق زنان در خانواده وجود دارد. تفاوت بین زندگی واقعی و زندگی ایده‌آل زمانی بیشتر نمایان می‌شود که آنها زندگی واقعی‌شان، یعنی آنچه دارند را با زندگی ایده‌آل، یعنی آنچه را که می‌خواهند داشته باشند مورد مقایسه قرار دهند.

بزرگ‌ترین خطر در بروز خشونت در زندگی زناشویی زمانی است که مرد احساس کند قدرت او در خانواده ساقط شده است. با این وجود، نگرش‌های مرد در مورد نقش جنسیتی خود شامل ویژگی‌هایی چون جرأت‌مندی و حساسیت موجب تعدیل دیدگاه او نسبت به بالاتر بودن درآمد یا بالاتر بودن موقعیت شغلی همسرش و تأثیر منفی آن بر کیفیت زناشویی می‌شود. به عبارت دیگر اگر شوهر واقعا معتقد به تساوی جنسیتی باشد، موفقیت بیشتر همسرش نسبت به او نه تنها موجب ایجاد مشکلات برای همسرش نمی‌شود بلکه ممکن است آن را یک امتیاز برای خود تلقی کند.
جالب است در حالی که همه مشتاقانه در حال جستن و تحقیق بر روی نگرش‌های مرتبط با نقش جنسیتی مردان هستند، نگرش‌های زنان بیشتر مورد تأیید قرار گرفته است.

دکتر مهدیه اسدی مقدم بهترین مشاور ازدواج و مشاوره روانشناسی بالینی جهت دریافت مشاوره پس از ازدواج می‌باشد. برای تعیین وقت مشاوره با این شماره‌ها تماس بگیرید.

مشاوره پس از ازدواج
مشاوره پس از ازدواج