چنانچه قصد رفتن نزد مشاور پیش از ازدواج را دارید، یا می‌خواهید از خدمات مشاوره قبل از ازدواج بهره ببرید، پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را حتما بخوانید. در ادامه از تعریف مشاوره شروع می‌کنیم و به شما می‌گوییم که یک مشاور موفق چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد.

مشاوره پیش از ازدواج
مشاوره پیش از ازدواج

مشاوره‌ پیش از ازدواج چیست؟

مشاوره‌ پیش از ازدواج نوعی مشاوره‌ مختصر است که مدت آن می‌تواند از ۴ تا ۱۲ جلسه طول بکشد. اهداف مشاوره‌ متمرکز بر آماده‌سازی مراجعان برای تصمیم‌گیری درست برای ازدواج است و چنین چیزی در صورتی امکان‌پذیر است که شما به عنوان مراجع به اطلاعات کافی و ناب دسترسی داشته باشید. مشاور باید برای شما امکان دسترسی به اطلاعات کافی و ناب را فراهم کند تا تصمیم‌گیری برای شما آسان شود.

مراحل مشاوره پیش از ازدواج
مراحل مشاوره پیش از ازدواج

مراحل مشاوره‌ پیش از ازدواج

مشاوره‌ پیش از ازدواج به عنوان یک نوع مشاوره‌ مختصر از ۳ مرحله‌ی آغاز یا شروع، مرحله‌ی میانی و پایانی تشکیل می‌شود. در مرحله‌ی شروع هدف برقراری ارتباط شما با مشاور است، در مرحله‌ی میانی که از ۲ تا ۱۰ جلسه به طول می‌انجامد، هدف آموزش مهارت‌های زندگی به مراجع است تا به جمع‌بندی نهایی برسند و بتوانند تصمیم‌گیری کنند. برای جمع‌بندی نهایی در رابطه با اینکه دو نفر برای هم مناسب هستند یا نه؛ لازم است مراجع از درمان نسبی یا کامل برخوردار شده باشد.
اغلب مشاوره‌ ازدواج در فرایندی ۶ ماهه انجام می‌شود و در این مدت به طور پیوسته حداقل ماهی ۲ بار باید به مشاور رجوع شود.

مهارت های زندگی در مشاوره پیش از ازدواج
مهارت های زندگی در مشاوره پیش از ازدواج

مهارت‌های زندگی در مشاوره‌ پیش از ازدواج

اغلب ما به یادگیری مهارت‌های زندگی نیازمندیم. این مهارت‌ها را می‌توان با مراجعه به مشاور به صورت انفرادی یا گروهی فراگرفت. عمده‌ترین مهارت‌ها برای کسانی که داوطلب مشاوره‌ پیش از ازدواج هستند، عبارتند از:

 • مهارت خودآگاهی
 • حل اختلاف
 • حل مسئله
 • قاطعیت
 • ارتباطی
 • تصمیم‌گیری
 • کنترل خشم
مشاوره پیش از ازدواج و باورهای نادرست
مشاوره پیش از ازدواج و باورهای نادرست

مشاوره‌ پیش از ازدواج و باورهای نادرست

باورهای نادرست و غیرمنطقی افراد درباره‌ی ازدواج بر فرایند تصمیم‌گیری، ازدواج و نوع رابطه‌ای که آنها با هم برقرار می‌کنند تأثیرگذار است.
عمده‌ترین باورهای نادرست در عامه مردم که به مشاوره پیش از ازدواج مراجعه می‌کنند عبارتند از:

 • قیافه عادی می‌شود: یکی از باورهای نادرست رایج در مشاوره‌ پیش از ازدواج این است که قیافه را جدی نگیر، قیافه اصلاً مهم نیست، چون قیافه عادی می‌شود. در روانکاوی ازدواج گفته می‌شود که گرچه معیارهای زیبایی نسبی هستند و هر کس بنا به سلیقه‌ی شخصی خود معیارهای متفاوتی دارد، اما اگر زیبایی و جذابیت جسمانی به عنوان مهم‌ترین ملاک یا تنها ملاک مدنظر قرار گیرد، در این صورت انتخاب همسر چالش‌انگیز خواهد بود.
 • با چادر سفید برو با کفن بیا: این عبارت قالبی که با چادر برو با کفن بیا در نسل جوان امروزی کمتر شایع است و اگر در بین جوانان امروزی کسانی باشند که به آن باور داشته باشند، اندک هستند؛ اما بسیاری از والدین هنوز هم به این باور و نگرش قالبی پایبندند که اگر دختری را با چادر سفید به خانه‌ی بخت می‌فرستادند، باید به هر روشی با موقعیت دشوار زندگی زناشویی کنار آید و تنها مرگ می‌تواند او و همسرش را جدا کند.
 • شانس فقط یک بار در خانه‌ی آدم را می‌زند: این باور نادرست نیز در بین جوانان شایع است. اعتقاد به این باور باعث می‌شود که فرد در فرایند تصمیم‌گیری تحت فشار الزام درونی “شانس” قرار بگیرد و انتخاب درستی نداشته باشد.
 • خوشگل‌ها مال مردم هستند: در روانکاوی روابط عاطفی ، همیشه بر این تأکید می‌شود که این باور در بین مردم جا افتاده است که افراد زیبا و جذاب، قابل اعتماد و وفادار نیستند. چنین چیزی به ترس و اجتناب از افراد جذاب می‌انجامد. به علاوه باعث می‌شود که فرد بیش از اندازه به یک فرض نادرست و سطحی بچسبد که “اگر با فردی با قیافه‌ی معمولی ازدواج کنم، پس زندگی‌ام دوام خواهد داشت.” در صورتی که تقریباً برای همه جا افتاده است عواملی که باعث دوام و پایداری زندگی زناشویی می‌شوند نه یک عامل بلکه چندین عامل هستند. وظیفه یک مشاوره‌ پیش از ازدواج این است که این خرافات را در جلسات درمان متذکر شود .
 • عشق و علاقه بعد از ازدواج پیش می‌آید: یکی دیگر از باورهای نادرست که در روانشناسی زوجین مورد تأکید قرار می‌گیرد این مبحث است که علاقه‌ی قبل از ازدواج بی‌معنی است و عشق و علاقه باید بعد از ازدواج شکل بگیرد. در این رابطه ابتدا لازم است بین عشق و علاقه تفاوت قایل شوید. عشق به معنای علاقه‌ی شدید و خواستن بی‌اندازه، توأم با شیفتگی نسبت به طرف مقابل است.
  ازدواج به درمان بیماری‌های روانی کمک می‌کند: یکی از باورهای نادرست درباره‌ی ازدواج این است که ازدواج می‌تواند به بهبودی بیماران روان‌پزشکی منتهی شود. این باور تحت تأثیر این فرضیه‌ی نادرست است که مشکلات جنسی، علت بیماری‌های روان‌پزشکی هستند، پس اگر فرد به لحاظ جنسی ارضا شود و خلأ ناشی از نیاز جنسی او پر شود، شفا خواهد یافت.
 • ازدواج پایانی برای همه‌ی مشکلات است: برخی از جوانان ازدواج را نقطه‌ی پایانی برای تمامی مشکلات و نقطه‌ی شروعی برای خوشبختی می‌دانند. این باور هم نادرست است، زیرا گرچه ازدواج می‌تواند پایان‌بخش برخی مشکلات دوران تجرد باشد ولی نقطه‌ی آغازی برای مشکلات جدید است.

فنون و مهارت‌های مشاوره پیش از ازدواج

در این بخش به فنون و مهارت‌های پیش از ازدواج می‌پردازیم. مشاوران با به کارگیری این فنون می‌توانند اطلاعات لازم را به دست آورند و به مراجعان کمک کنند تا به شناخت بهتری از خود برسند و در نهایت بتوانند تصمیم مناسبی اتخاذ کنند.

فنونی برای ایجاد رابطه‌ی درمانی

رابطه‌ی درمانی یکی از مؤلفه‌های مهم مشاوره و روان‌درمانی است و در صورتی که درست شکل بگیرد، بستر لازم را برای تداوم رابطه‌ی بین مراجع و مشاور و تغییر رفتار مراجع فراهم می‌کند. در صورتی که رابطه‌ی بین درمانگر و مراجع درست شکل نگیرد، نمی‌توان به فرایند مشاوره امید بست، در این وضعیت مشاوره و روان‌درمانی یا بهتر است بگوییم مشاوره‌ پیش از ازدواج نه تنها مفید نخواهد بود، بلکه صدمه‌زننده و زیان‌بار است. شکل‌گیری رابطه‌ی درمانی منوط به پذیرش مراجع و فراهم کردن وضعیتی راحت برای اوست.

 1. پذیرش مراجع: در اولین گام درمانگر یا مشاور باید نگرش مثبتی نسبت به بیمار داشته باشند. طرز تلقی و نگرش مثبت مشاور نسبت به مراجع با توجه و احترام و عشق بدون قید و شرط نسبت به وی و پذیرش او به عنوان یک انسان همان‌گونه که هست، همراه است.
 2. فراهم کردن وضعیتی راحت برای مراجع: مراجع را در حالت راحتی قرار دهند، سعی کنند فضای اتاق مشاوره آرام‌بخش و دلپذیر باشد، به طوری که مراجع با ورود به اتاق احساس راحتی و آرامش کند.
 3. تماس چشمی مناسب: تماس چشمی مناسب در برقراری رابطه‌ی درمانی و تداوم آن نقش زیادی دارد و به مراجعان این احساس را می‌دهد که در مرکز توجه هستند. منظور از تماس مناسب به معنای خیره شدن یا زل زدن مشاور به مراجع نیست، چنین عملی احساس ناخوشایندی در مراجع ایجاد می‌کند، بنابراین بهتر است هم به مراجع نگاه کنند و هم به چیزهای دیگر در اتاق. تماس چشمی بیماران ارزش تشخیصی نیز دارد. مراجعی که از تماس چشمی با مشاور اجتناب کند، ممکن است شرمگین یا مضطرب باشد، مراجعی که نگاهش را از مشاور می‌دزدد و زیرچشمی نگاه می‌کند، ممکن است بدبین باشد.
 4. حفظ فاصله مناسب: حفظ فاصله‌ی مناسب با مراجع نیز در شکل‌گیری و تداوم رابطه‌ی درمانی نقش دارد. حداقل یک تا دو متر فاصله در رابطه‌ی درمانی توصیه می‌شود، گرچه برخی مراجعان تمایل دارند نزدیک‌تر بنشینند و برخی دیگر دورتر؛ اما اغلب مراجعان در فاصله‌ی مناسبی از درمانگر می‌نشینند.
 5. وضعیت بدنی راحت: وضعیت بدنی راحت مشاور بر فرایند درمان و مشاوره‌ پیش از ازدواج تأثیر می‌گذارد، چنانچه اتخاذ وضعیتی راحت از آرامش درونی مشاور حکایت دارد، آرامشی که می‌تواند به مراجع منتقل شود. تکان دادن مداوم دست‌ها و پاها، حرکات تیماری، دست به سینه یا روی لبه‌ی صندلی نشستن، لم دادن بیش از اندازه، حرکات بیش از اندازه یا وول خوردن درمانگر در جای خود، همگی نشانگر ناآرامی مشاور هستند که مانع از انتقال آرامش به مراجع و شکل‌گیری اعتماد و رابطه‌ی درمانی می‌شوند.‌
 6. زبان بدن: زبان بدن درمانگر نیز در ایجاد رابطه‌ی درمانی نقش دارد. حالت‌های چهره‌ای درمانگر مانند اخم کردن، حالت نگاه، لحن کلام و تن صدا بسیار مهم هستند. در صورتی که درمانگر با لحن نامناسبی حرف بزند، سریع صحبت کند، اخم کند یا چهره‌ی ناآرامی داشته باشد، نمی‌توان به شکل‌گیری رابطه‌ی درمانی مناسب امید بست.
نکات کلیدی در مشاوهر پیش از ازدواج
نکات کلیدی در مشاوهر پیش از ازدواج

نکته‌های کلیدی در مشاوره پیش از ازدواج

مشاوره پیش از ازدواج و آزمون‌های روان‌شناختی :در مشاوره پیش از ازدواج مواردی پیش می‌آید که لازم است آزمون‌های هوشی و روان‌شناختی اجرا شود. استفاده از آزمون‌ها در مواردی که مشاور در تشخیص اختلال شخصیت با تردید مواجه است، کمک‌کننده است. مشاور باید در اجرا، نمره‌گذاری و تفسیر آزمون‌ها حساس باشد، زیرا نتایج آن می‌تواند بر فرایند تصمیم‌گیری افراد تأثیر بگذارد و نتایج اشتباه و تفسیر نادرست، می‌تواند سوءتفاهم ایجاد کند و به جدایی نابه‌هنگام یک زوج منجر شود.

مشاوره پیش از ازدواج و آموزش مهارت‌ها

آموزش مهارت‌هایی که در ابتدا ذکر شد، در مشاوره پیش از ازدواج یک ضرورت به شمار می‌رود. آموزش مهارت‌ها در مشاوره‌ پیش از ازدواج حداقل ۵ جلسه زمان می‌برد و می‌تواند به صورت انفرادی یا به صورت گروهی صورت گیرد. برای یادگیری بهتر، لازم است که آموزش با تمرین عملی در جلسه همراه باشد.

مشاوره با هر دو نفر

گرچه مشاوره پیش از ازدواج با حضور یک نفر از دو طرف امکان‌پذیر است، اما ایده‌آل و بهتر این است که هر دو طرف در جلسات مشاوره حضور داشته باشند تا روند انجام مشاوره بهتر پیش برود.

بایدها و نبایدها در آشنایی‌های پیش از ازدواج

بایدها و نبایدها خط قرمزهایی هستند که در مشاوره پیش از ازدواج باید برای شما روشن شود. روشن‌سازی اهمیت این موارد به شما کمک می‌کند تا بهتر تصمیم بگیرید با این موارد چگونه برخورد کنید.

مشاوره پیش از ازدواج
مشاوره پیش از ازدواج

نبایدها در مشاوره پیش از ازدواج

مواردی که باید در آشنایی پیش از ازدواج از آنها خودداری کنید عبارتند از:

 • رابطه‌ی جنسی قبل از ازدواج: اقدام به برقراری رابطه‌ی جنسی در ملاقات‌های ثبل از ازدواج اغلب به وابستگی‌های عاطفی بیشتر می‌انجامد. وابستگی عاطفی به دیگری مانع از تصمیم‌گیری آزادانه است، زیرا وابستگی و علاقه‌ی شدید مانع از این می‌شود که فرد بتواند واقعیت‌ها را آن طور که هست، ببیند. برخی افراد در این موقعیت احساس می‌کنند که قربانی هستند و چاره‌ای جز ازدواج ندارند. این موارد، اغلب در دختران دیده می‌شود. البته کم نیستند پسرانی که پس از برقراری رابطه‌ی جنسی با فرد موردنظر از اقدام به ازدواج منصرف شوند.
 • ازدواج از راه دور: ازدواج از راه دور یکی از گزینه‌های غیرمعمول و نامناسب برای ازدواج به شمار می‌رود. افرادی که به چنین وصلت‌هایی تن می‌دهند انگیزه‌های مختلفی دارند، از جمله رهایی از موقعیت خانواده، مهاجرت، پول‌پرستی و … آشنایی‌ها اغلب به صورت تلفنی، اینترنتی یا از طریق شبکه‎‌های اجتماعی است. در برخی موارد ممکن است رابطه‌ی خویشاوندی یا آشنایی‌های قبلی هم وجود داشته باشد. ازدواج از راه دور، ازدواجی پرخطر محسوب می‌شود، به ویژه برای کسانی که بدون ملاقات حضوری و صرفاً از طریق خواستگاری یا معرفی شدن یا آشنایی‌های اینترنتی به این کار اقدام می‌کنند.
 • ملاقات در فضای بسته: ملاقات دو جوان در فضای بسته مانند آپارتمان شخصی، منزل مسکونی، دفتر کار و … می‌تواند فضای پرخطری برای تماس‌های جنسی باشد. چه‌بسا افرادی که به دلیل قرار گرفتن در این موقعیت برای برقراری رابطه‌ی جنسی اغوا شدند و یا به آن اقدام کردند.
 • ارتباط مجازی: ارتباط مجازی شکل جدیدی از ارتباطات جوانان در دهه‌ی اخیر است، آشنایی‌ها اغلب از طریق اینترنت یا شبکه‌های جمعی مانند فیس‌بوک صورت می‌گیرد و تداوم می‌یابد و گاه به ازدواج ختم می‌شود. گرچه وسایل ارتباط جمعی، ابزار مناسبی برای آشنایی‌ها و شروع ارتباط هستند، اما برای شناخت دقیق افراد کافی نیستند. بنابراین اتکا به این رسانه‌ها برای ازدواج می‌تواند مخاطره‌انگیز باشد، زیرا شناخت دقیق دیگری مستلزم ملاقات‌های حضوری و چهره به چهره با فرد موردنظر در موقعیت‌های مختلف است و چنین چیزی از طریق شبکه‌های اینترنتی جمعی امکان‌پذیر نیست.
 • اتکا به نظر معرف: خیلی کم پیش می‌آید که کسی بخواهد تنها با اتکا به دیدگاه معرف با کسی ازدواج کند، ولی چنین چیزی نادر نیست. ممکن است بعضی با اعتماد به نظر و حرف فرد معرفی‌کننده نیازی به بررسی و پیگیری بیشتری نبینند. بدیهی است چنین ازدواج‌هایی که با شناخت کافی از یکدیگر همراه نیستند، نمی‌توانند سرانجام خوشایندی داشته باشند.
 • اتکای بیش از اندازه به نظر شخصی:اتکای بیش از اندازه به نظر شخصی و پافشاری بر روی آن می‌تواند ما را از دسترسی به اطلاعات بیشتر محروم کند. کسانی که خودرأی هستند و بیش از اندازه به نظر شخصی خود تکیه می‌کنند، فرصت مشورت یا سهیم شدن در تجربه‌ی دیگران را از خود می‌گیرند.
بایدها در مشاوره پیش از ازدواج

مواردی که باید در آشنایی‌های قبل از ازدواج رعایت کنید عبارتند از:

 • ملاقات‌های طولانی: ملاقات‌های طولانی که از چند ساعت تا یک روز کامل را در بر می‌گیرد، بسیار مهم و ضروری است. شناخت دیگری مستلزم این است که آن فرد را برای ساعت‌های طولانی ببینید. و برای شناخت بیشتر به مسافرت‌های خانوادگی یا گروهی، کوه‌پیمایی، مسافرت یک‌روزه و یا ملاقات در محیط خانواده بپردازید.
 • آشنایی‌های درازمدت: کم‌وبیش می‌شنویم که افرادی به فاصله‌ی دو هفته تا یک ماه بعد از آشنایی به عقد هم درآمده‌اند. شنیدن این موضوع ممکن است تعجب‌برنگیز باشد، اما وقوع آن نادر نیست. یکی از موارد مهم که جزء بایدهای آشنایی‌های قبل از ازدواج به حساب می‌آید، این است که حداقل ۶ ماه تا یک سال را به دوره‌ نامزدی اختصاص دهید و در دوران نامزدی با هم ملاقات بیشتری داشته باشید تا شناخت جامع و عمیقی نسبت به هم پیدا کنید.
 • ملاقات در موقعیت‌های مختلف: از آنجایی که افراد در موقعیت‌های مختلف متفاوت رفتار می‌کنند، لازم است برای کسب اطلاعات لازم و کافی یکدیگر را در موقعیت‌های مختلف ببینید مانند رستوران، دانشگاه، محل کار، سینما، کوه، فروشگاه، مراسم عروسی و عزاداری. به این ترتیب اطلاعات بیشتری از یکدیگر پیدا می‌کنید.
 • ملاقات‌های خانوادگی: ملاقات‌های خانوادگی منبع غنی از اطلاعات درباره‌ی اعضای خانواده است. وقتی با نامزد خود در محیط خانواده ملاقات می‌کنید، فرصت کافی دارید تا به چگونگی و تعامل بین اعضا توجه کنید.
  اهمیت منابع مختلف در کسب اطلاعات: اخذ اطلاعات از منابع مختلف (مانند دوستان، همسایه‌ها، همکاران، هم‌کلاسی‌ها و …) در فرایند آشنایی‌های قبل از ازدواج یک ضرورت محسوب می‌شود، به همین دلیل لازم است به آن اهمیت زیادی بدهید.
 • درگیر کردن خانواده در فرایند جمع‌آوری اطلاعات: برخی خانواده‌ها بر این باورند که ازدواج و انتخاب همسر یک مسئله‌ی شخصی است و به همین دلیل ریش و قیچی را به دست فرزندان خود می‌دهند تا خود آنان فرد موردنظر را انتخاب کنند. تصمیم‌گیری والدین به جای فرزندان یا اعمال فشار به آنها برای تصمیم‌گیری خاص، روی دیگر سکه است که باعث تشدید تعارض بین فردی می‌شود. روش مناسب این است که والدین بر روند آشنایی و بررسی همه‌جانبه‌ی فرد موردنظر نظارت داشته باشند و فرزندان را در تجارب خود سهیم کنند

چنانچه پس از خواندن مطالب بالا ، به این نتیجه رسیده‌اید که به مشاوره پیش از ازدواج احتیاج دارید، می‌توانید از طریق شماره‌های زیر با دکتر اسدی در تماس باشید.

مشاوره پیش از ازدواج
مشاوره پیش از ازدواج