روانشناسی اجتماعی یکی از شاخه های مختلف علم روانشناسی است که نخستین مطالعات آن را می توان مربوط به فارابی دانست. در واقع فارابی جزء اولین نفراتی بود که از سطح افراد و خانواده بالاتر رفته است و به بررسی رفتار های مختلف اجتماعی افراد در محیط های مختلف پرداخته است.

روانشناسی اجتماعی

روانشناسی اجتماعی همانطور که از اسمش پیداست به بررسی مسائل مختلف اجتماعی و رفتار های مختلف افراد در برخورد با موضوعات اجتماعی مختلف می پردازد.
روانشناسی اجتماعی یکی از شاخه های مختلف علم روانشناسی است که نخستین مطالعات آن را می توان مربوط به فارابی دانست. در واقع فارابی جزء اولین نفراتی بود که از سطح افراد و خانواده بالاتر رفته است و به بررسی رفتار های مختلف اجتماعی افراد در محیط های مختلف پرداخته است.
روانشناسی اجتماعی به افراد یاد می دهد که در حضور دیگران که ارتباطی با آن ها ندارند و گاهاً هیچ شناختی نیز از آن ها ندارند چگونه رفتار کرده و احساسات و علایق خود را بیان نمایند.

روانشناس اجتماعی کیست؟

اگر فردی در برخورد های اجتماعی خود و ابراز احساسات مختلف خود در محیط های اجتماعی و در برخورد با افراد مختلف دچار مشکل باشد می تواند با مراجعه به یک روانشناس اجتماعی مشکل خود را حل نماید.
روانشناس اجتماعی فردی است که با گذراندن دوره های مربوط به این حوزه توانسته است مدارک لازم و تایید شده برای انجام مشاوره های روانشناسی در حوزه اجتماعی را دریافت نماید.
این روانشناس می تواند با استفاده از روش های مختلفی که آموخته است یا با روش های خلاق گونه جدید افراد را در برطرف نمودن مشکلات و انجام رفتار های مختلف اجتماعی کمک نماید.

روانشناسان در این زمینه معمولاً بر طبق مدارک اخذ شده از دانشگاه های معتبر رتبه بندی می شوند. اما یکی از روش های دیگر رتبه بندی و افزایش کیفیت در این حوزه می تواند به نحوه برطرف نمودن مشکلات افراد مربوط شود.
هر چه قدر یک روانشناس اجتماعی بتواند مشتریان بیشتری را به دل اجتماع برده و تمامی مشکلات آن ها با راهنمایی های خوب برطرف نماید می تواند مشتریان بیشتری به خود جذب نماید.
اما این فقط جنبه بازاریابی و شغلی کار است و می توان گفت کیفیت کار بالای روانشناسی اجتماعی هیچ ارتباطی با تعداد مشتریان ندارد و هر اندازه که کیفیت کار روانشناس و درک آن از مسائل مختلف بالا باشد می تواند در کارش موفق تر باشد.

تفاوت روانشناسی اجتماعی با جامعه شناسی

برخی از افراد ممکن است در نگاه اول این دو موضوع را یکی بدانند اما در اصل این دو موضوع با هم تفاوت های فراوانی دارند. روانشناسی اجتماعی در واقع رفتار یک فرد در گروه های مختلف و همچنین اجتماع در برخورد با دیگران را مورد بررسی قرار می دهد در حالی که در جامعه شناسی این گروه های مختلف جامعه هستند که مورد بررسی قرار می گیرند.

مدیریت و رابطه ی آن با روانشناسی اجتماعی

مدیریت صحیح یکی از مسائلی است که امروزه به دلیل نقش افراد در پیشبرد اهداف سازمان ها می تواند بسیار مهم باشد. در واقع مدیریت صحیح کمک می کند تا افراد بتوانند در کنار یکدیگر بهتر کار کرده و رفتارهای مختلف اجتماعی یکدیگر را درک نمایند.

کسی که مدیریت یک شرکت یا سازمان را بر عهده دارد باید نسبت به مسائل مختلف اجتماعی و روانشناسی اجتماعی آگاهی مناسبی داشته باشد تا بتواند به راحتی رفتارهای مختلف افراد در محیط کار را مدیریت نموده و به اهداف کاری خود برسند.
البته سازمان ها خودشان نیازمند رعایت اصول مختلف در روانشناسی هستند که می توانند با بهره گیری از آن به راحتی تمام امور خود را مدیریت نمایند.

ارتباط با دیگران

یکی از مسائل مهمی که بسیاری از افراد در جامعه امروز ما با آن رو به رو هستند نحوه ایجاد ارتباط با دیگران می باشد. در بسیاری از آگاهی های استخدامی نیز می توانید مشاهده نمایید که افرادی که روابط عمومی بالایی داشته و بتوانند به راحتی در محیط های اجتماعی ارتباطات مختلف برقرار نمایند مورد توجه قرار گرفته و این موضوع بک امتیاز برای آن ها به حساب می آید.

برخی از افراد علاوه بر اینکه روابط عمومی بالایی ندارند حتی در برقراری ارتباط های ساده با دیگر انسان ها دچار مشکل هستند.
کم رویی و خجالیت باعث می شود تا افراد به روانشناسی اجتماعی پناه برده و از روش های مختلفی که مشاوران در این زمینه ارائه می دهند استفاده کنند.

ریشه یابی مشکلات

در روانشناسی اجتماعی و برای از بین استرس و کم رو بودن افراد برای ایجاد ارتباطات مختلف باید ابتدا با برگزاری جلسات متعدد تمامی مشکلات فرد در بیان نمودن احساسات و رفتار های خود در محیط اجتماعی را بررسی نمود.
روانشناسی اجتماعی با ریشه یابی مشکلات می تواند به راحتی پیشنهاد های مختلفی برای از بین بردن آن ها ارائه دهد. این روش ها می تواند با توجه به نوع روحیه ی فرد و در مدت زمان های مختلف جوابگو باشد. در واقع تاثیر این روش ها به عوامل مختلفی بستگی دارد که یکی از مهم ترین این عوامل خود فرد است.
اگر یک فرد واقعا بخواهد که مشکلات مختلف در برقراری ارتباط را از بین ببرد حتما می تواند با تمرین های مختلف و مشاوره ها به راحتی بر این مشکلات غلبه نموده و یک فرد با روابط عمومی مناسب محسوب شود.
استرس؛ ریشه ارتباطات اجتماعی
همانطور که گفتیم روانشناسی اجتماعی به بررسی مسائل مختلف در برخورد افراد در محیط های اجتماعی می پردازد.
یکی از بیشترین مراجعات به روانشناس اجتماعی مربوط به دانش آموزان و دانشجویانی است که در ارائه کنفرانس های درسی یا ایجاد ارتباط با استاد و دیگر دانشجویان در محیط کلاسی دچار مشکل هستند. اغلب مشکلات این افراد به دلیل استرس هایی است که می تواند ریشه ی آن ها را در خانواده ها جستجو نمود.

روانشناسی اجتماعی با بررسی تمامی دلایل این استرس ها با ارائه ی راهکارهای مختلف اجتماعی به فرد کمک می کند تا بتواند این مشکل را ریشه کن کند.
روانشناسی اجتماعی در واقع به فرد نشان می دهد که چگونه از محیط خانواده و رفتارهای مختلف این محیط به محیط اجتماع رفته و بتواند تمامی رفتار های مناسب در این محیط را نیز ارائه داد. برخی از افراد را مشاهده می کنیم که در محیط خانواده و یا دوستانه خود کاملاً ادم های متفاوتی نسبت به محیط های اجتماعی هستند.
همین تفاوت می تواند نشان دهد که فرد باید به روانشناسی اجتماعی مراجعه نموده تا بتواند به راحتی تمامی نیاز های مختلف اجتماعی خود را برطرف نماید.